Życie Modiego

Malarstwo

Rzeźba

Rysunek

J. Hébuterne

École de Paris

Filmy biogr.

Księga gości

 

 

Jeanne

Jeanne Hébuterne

(1898 -1920)

 1919

Jeanne sportretowana przez Modiglianiego

Do artystycznej bohemy w Montparnasse została wprowadzona przez brata, André Hébuterne'a, który chciał zostać malarzem. Jeanne spotkała tam głodujących artystów i pozowała dla Tsuguharu Foujita. Jednakże chcąc osiągnąć sukces artystyczny, wybrała się na studia w Académie Colarossi. Tam poznała Modiglianiego. Została jego natchnieniem. Malarz namalował około 25 jej portretów. Jeanne uchodziła za bardzo cichą osobę. Nie pragnęła nawracać Modiglianiego na "zdrowy" tryb życia. Pragnęła być kochana i kochać. Rodzice Jeanne nie akceptowali Modiglianiego, gdyż byli zagorzałymi katolikami, a on Żydem i artystą.

29 listopada 1918 roku Jeanne urodziła córkę, którą nazwała tym samym imieniem - Jeanne Modigliani (1918-1984). Modigliani zmarł 24 stycznia 1920 roku. Dwa dni później Jeanne rzuciła się z piątego piętra i popełniła samobójstwo w ostatnim miesiącu ciąży.

Rodzina Jeanne obarczyła Modiglianiego śmiercią córki, którą pochowano na Cimetière de Bagneux. Prawie dziesięć lat później, rodzina Hébuterne w końcu ustąpiła i pozwoliła przenieść szczątki Jeanne na cmentarz Père Lachaise, by mogła spocząć obok Modiglianiego.

W roku 2000 prace Jeanne zostały zaprezentowane w Wenecji przez Fondazione Giorgio Cini.

 

Prace Jeanne

Modigliani z fajką Autoportret Śmierć

Modigliani

Jeden z obrazów namalowanych kilka godzin przed śmiercią.